Як виховувати впевнених у собі дітей

Дата: Dec 10, 2023, 3:23 AM
Як виховувати впевнених у собі дітей

Ви коли-небудь казали своїй дитині, що якщо вона буде слухняною, то отримає цукерку? А що якщо вона погано себе поведе, то прийдуть цигани і заберуть її?

Багато батьків вдаються до таких методів виховання, сподіваючись зробити своїх дітей "зручними". Вони хочуть, щоб діти завжди чемно себе поводили, слухалися старших і не створювали проблем.

Проте насправді такі методи можуть нашкодити емоційному розвитку дитини. Вона починає думати, що любов батьків треба "заслужити" хорошою поведінкою. Це призводить до того, що в дорослому віці людина намагається бути "зручною" для інших, щоб здобути їхню увагу та схвалення.

Отже, як же все-таки правильно виховувати дітей? Як зробити так, щоб вони виросли впевненими у собі та незалежними особистостями?

5 чому

Психологи радять застосовувати техніку "5 чому", запропоновану засновником Toyota Сакіті Тойотою.

Суть її полягає в тому, щоб задати собі п'ять "чому" перед тим як зробити зауваження дитині чи покарати її:

  1. Чому я зараз кажу це своїй дитині?
  2. Чому я не можу змінити свою поведінку?
  3. Чому в мене завищені вимоги до дитини?
  4. Чому я сам/сама в дитинстві не отримував/отримувала достатньо любові від батьків?
  5. Чому я не можу знайти в собі сили полюбити свою дитину такою, якою вона є?

Такий підхід дозволяє краще зрозуміти причини "поганої" поведінки дитини. Можливо, вона просто втомилася, або їй щось болить чи сумно. Замість карати, варто спробувати зрозуміти її почуття та потреби.

Не лякайте дітей

Часто батьки лякають дітей, що перестануть їх любити чи кинуть, якщо ті погано себе поведуть. Проте насправді це формує в дитини страх втратити любов близьких. У майбутньому це може призвести до того, що людина шукатиме стосунків, де її принижують та зневажають. Адже саме такі стосунки їй здаються "нормальними".

Тому у жодному разі не можна погрожувати дитині втратою любові чи покинути її. Навіть якщо ви сердитесь, обов'язково наголосіть, що це не вплине на ваші почуття до неї.

Вчіть дитину бути самостійною

Батьки часто хочуть, щоб їхня дитина розділила з іншими дітьми свої іграшки чи цукерки. Вони вважають, що це навчить її бути чемною та не егоїстичною.

Проте насправді краще дозволити дитині самій вирішувати, чи вона хоче ділитися, чи ні. Можливо, спочатку їй буде важко розлучатися з улюбленою іграшкою. Але згодом вона сама навчиться пропонувати іншим дітям погратися разом.

Тому не примушуйте дитину бути "зручною" для інших, якщо вона цього не хоче. Навпаки, дозвольте їй відстоювати власні інтереси та потреби. Лише тоді вона виросте впевненою та самодостатньою людиною.

Висновки

Отже, основні поради щодо виховання впевнених у собі дітей такі:

  • Не вимагайте від дитини "зручної" поведінки та не погрожуйте покараннями
  • Намагайтеся зрозуміти причини її вчинків, а не просто карати
  • Ніколи не залякуйте дитину втратою вашої любові та підтримки
  • Дозвольте дитині самостійно обирати, чи ділитися з іншими чи ні
  • Поважайте її думку та власні інтереси

Лише за умови безумовної батьківської любові та поваги дитина зможе вирости щасливою, впевненою та незалежною особистістю.


Категорія: Психологія
Поділіться з друзями: