Як виховати в собі здоровий егоїзм та не перетнути межу

Дата: Dec 9, 2023, 5:38 PM
Як виховати в собі здоровий егоїзм та не перетнути межу

Life коуч Христина Галас у своєму відео розповідає про те, як виховати в собі здоровий егоїзм. Вона пояснює, що наша особистість подібна до айсберга - ми бачимо лише верхівку, а під водою прихована величезна частина. Ця прихована частина - це наше ID та Супер Его.

ID - це наша тваринна, інстинктивна частина, з якою ми народжуємось. Вона характеризується імпульсивністю, ненаситністю, порушенням правил та кордонів. Це пояснює поведінку маленьких дітей, які ще не навчились контролювати свої бажання.

На противагу ID існує Супер Его - набір суспільних норм та обмежень, які ми засвоюємо з віком. Супер Его дозволяє нам соціалізуватись та функціонувати в суспільстві. Проте надмірний контроль Супер Его може пригнічувати нашу індивідуальність.

Посередині між цими двома крайнощами знаходиться Его - наше усвідомлене «Я». Саме Его дозволяє знаходити баланс між задоволенням власних потреб та інтересами суспільства.

Отже, здоровий егоїзм - це вміння слухати свої бажання та відстоювати свої інтереси, не порушуючи права та свободи інших людей. Це означає говорити «ні», коли вам цього не хочеться. Не жертвувати своїм комфортом заради інших. Ставити свої потреби в пріоритет, але розуміти, де закінчуються ваші права та починаються права інших людей.

Щоб краще зрозуміти цю концепцію, Христина Галас пропонує змоделювати кілька ситуацій та подумати, як би ви вчинили.

Наприклад:

  • Вас кличуть друзі, але ви не в настрої. Чи відмовитесь піти чи погодитесь, аби не образити?
  • Ви прийшли на лекцію завчасно та зайняли зручне місце. Чи поступитесь ним людині, яка запізнилась?
  • Ваш партнер не хоче займатись сексом, а вам цього хочеться. Чи наполягатимете чи відкладете на інший раз?

Якщо в таких ситуаціях ви регулярно йдете проти власних бажань, це означає, що у вас не розвинутий здоровий егоїзм. Ви знецінюєте себе та свої потреби. А це може призвести до накопичення образ, гніву та навіть самообману.

Щоб розвинути в собі здоровий егоїзм, Христина радить застосовувати техніку Декартових координат:

  • Що я отримаю, якщо дозволю собі це зробити?
  • Що я втрачу, якщо цього не зроблю?
  • Що я можу втратити, якщо це зроблю?

Така рефлексія допомагає зрозуміти наслідки своїх вчинків та ухвалювати зважені, а не імпульсивні рішення.

Окрім цього, варто навчитись комунікувати та висловлювати свої думки. Інакше придушені емоції можуть вилитись у негативну поведінку. Не бійтесь конфліктів - краще відразу проговорити проблему, ніж накопичувати образи.

Пам'ятайте, що ваші потреби не менш важливі за чужі. Жодна людина не варта того, аби жертвувати своїм комфортом та щастям заради неї. Виховуйте в собі здоровий егоїзм та оточуйте себе людьми, які це розуміють та поважають.


Категорія: Психологія
Поділіться з друзями: