Як навчитися швидко читати? Практичні поради

Дата: Apr 13, 2023, 1:57 AM
Як навчитися швидко читати? Практичні поради

Швидке читання - це навичка, яка допомагає значно збільшити швидкість читання та зрозуміння тексту. Це набір технік та методів, що дозволяють людині читати значно швидше, ніж середня швидкість читання, при цьому зберігаючи розуміння прочитаного. У цій статті ми розглянемо методи та практики, які допоможуть вам навчитися швидко читати.

Середня швидкість читання для дорослої особи становить близько 200-300 слів за хвилину. Однак за допомогою технік швидкого читання людина може досягти швидкості в 600-700 слів за хвилину і більше, при цьому зберігаючи адекватне розуміння прочитаного.

Основні принципи швидкого читання

Сприймання слова - навчитися сприймати слова цілком, а не читати по одній літері. Важливою складовою швидкого читання є сприймання слова. Сприймання слова в швидкому читанні означає здатність сприймати та розуміти слова в момент їх бачення, без необхідності вимовляти їх у своїй голові (це називається субвокалізацією).

Швидкі читачі вміють сприймати та розуміти слова набагато швидше, ніж вони б могли їх вимовити. Це дозволяє їм читати та обробляти інформацію набагато швидше, ніж середній читач.

Процес сприймання слова в швидкому читанні також включає в себе здатність "групувати" слова разом, щоб швидко визначати основний сенс фрази або речення. Це допомагає швидкому читачу зосередитися на головних ідеях, замість того, щоб зациклюватися на кожному окремому слові.

Зменшення субвокалізації - зменшити внутрішнє прочитування тексту під час читання, що дозволяє прочитати швидше.

Субвокалізація - це процес тихого промовляння слів у голові під час читання. Це є нормальною частиною процесу читання, проте вона може істотно знизити швидкість читання.

Зменшення субвокалізації є ключовою складовою швидкого читання. Ідея полягає в тому, щоб навчити мозок сприймати та обробляти інформацію без необхідності "промовляти" кожне слово в голові. Таким чином, ви можете читати та сприймати інформацію значно швидше.

Це можна досягнути за допомогою різних технік і вправ. Наприклад, одна з популярних технік - це намагатися "слідкувати" за текстом за допомогою пальця або указки, щоб зосередити увагу та пришвидшити швидкість читання. Інша техніка - це тренування мозку "бачити" групи слів разом, замість фокусуватися на кожному слові окремо.

Важливо пам'ятати, що повне відмовлення від субвокалізації може призвести до зниження розуміння тексту. Тому баланс між швидкістю і зрозумілістю є ключовим для ефективного швидкого читання.

Розвиток периферійного зору - розвивати здатність швидко сприймати інформацію, що знаходиться поза фокусом.

Розвиток периферійного зору є важливим аспектом швидкого читання. Периферійний зір дозволяє нам бачити і розпізнавати об'єкти, які знаходяться не прямо перед нами, а на периферії нашого зорового поля.

У контексті швидкого читання периферійний зір дозволяє читачу одночасно сприймати і розуміти кілька слів - не тільки ті, на які він безпосередньо дивиться, але і ті, які знаходяться зліва і справа від центру зору. Це може істотно збільшити швидкість читання, оскільки вам не потрібно зміщувати фокус зору на кожне нове слово.

Розвиток периферійного зору вимагає практики і тренувань. Існують спеціальні вправи і техніки, які можуть допомогти покращити ваш периферійний зір для швидкого читання. Наприклад, ви можете спробувати метод, який включає фокусування на середині речення і намагатися прочитати весь рядок без переміщення зору.

Зрештою, як і з усіма аспектами швидкого читання, важливо знайти баланс між швидкістю та розумінням. Багато в чому від вас залежить, як ефективно ви зможете використати периферійний зір для покращення своїх навичок читання.

Техніки швидкого читання

 1. Сканування - швидкий огляд тексту для виявлення ключових слів та фраз.
 2. Прев'ю - короткий огляд тексту перед читанням для кращого розуміння структури та основних ідей.
 3. Мета-читання - визначення мети читання та зосередження на відповідних розділах тексту.
 4. Кластеризація - групування слів на певні блоки для полегшення сприймання та запам'ятовування.
 5. Читання за діагоналлю - швидке читання тексту, переміщуючи очі по діагоналі сторінки.

Сканування

Сканування - це техніка швидкого читання, що дозволяє вам швидко оглянути текст і відібрати ключову інформацію, не читаючи кожне окреме слово. Це може бути особливо корисно, коли вам потрібно швидко ознайомитися з великою кількістю інформації або знайти конкретну інформацію в тексті.

Сканування включає в себе пошук і розпізнавання ключових слів, фраз, заголовків, підзаголовків, списків та інших елементів, які вказують на важливу інформацію. Це дозволяє вам швидко отримати уявлення про основну тему та структуру тексту, а також визначити ті частини тексту, які можуть потребувати більш детального читання.

Важливо зазначити, що сканування - це не техніка глибокого читання. Вона не дозволить вам повністю зрозуміти всі деталі та нюанси тексту. Однак це ефективний інструмент для швидкого огляду тексту і визначення його основного змісту.

Практикування техніки сканування може значно збільшити вашу швидкість читання та ефективність вивчення інформації.

Прев'ю

Прев'ю - це техніка швидкого читання, яка вимагає біглого "перегляду" матеріалу перед його глибоким читанням. Це надає вам базове розуміння структури, тематики та контексту матеріалу, що допомагає підготуватися до більш детального читання.

Процес прев'ю зазвичай включає перегляд заголовків і підзаголовків, вступу та висновку, а також перших речень кожного параграфа. Це дає вам можливість визначити, що ви очікуєте від матеріалу, визначити ключові питання або ідеї та побудувати план для подальшого читання.

Прев'ю дозволяє вам ефективніше використовувати свій час, оскільки ви можете вирішити, чи варто вам читати весь матеріал, чи достатньо просто переглянути ключові точки. Це також підготовлює ваш мозок до сприйняття та обробки інформації, що підвищує рівень розуміння та засвоєння інформації під час глибокого читання.

Однак, як і всі техніки швидкого читання, прев'ю вимагає практики для ефективного використання. Більш досвідчені читачі зможуть виконувати прев'ю швидше та ефективніше, набуваючи все більше досвіду.

Мета-читання

Мета-читання - це техніка швидкого читання, яка полягає в створенні відстані між читачем та текстом, щоб отримати ширший перегляд та краще розуміння матеріалу. Це включає в себе погляд на текст з вищого рівня, ніж просто читання кожного окремого слова.

Мета-читання може включати в себе кілька різних технік і підходів. Наприклад, ви можете спробувати "прочитати" структуру тексту, дивлячись на заголовки, підзаголовки, відмічені або виділені частини тексту, або будь-які ілюстрації або діаграми. Це допоможе вам отримати швидке розуміння основного змісту та структури тексту.

Інший підхід може включати в себе попереднє визначення мети читання. Якщо ви знаєте, чого ви хочете дізнатися або досягти в результаті читання, ви можете "скеровувати" своє читання так, щоб досягти цих цілей максимально ефективно.

Мета-читання допомагає вам краще керувати своїм часом та ресурсами під час читання, оскільки ви можете більш свідомо вирішувати, на що зосередитися, а що можна пропустити або прочитати більш поверхово.

Кластеризація

Кластеризація - це техніка швидкого читання, яка полягає в сприйнятті груп слів як одного цілого, замість окремого читання кожного слова. Це допомагає збільшити швидкість читання, оскільки мозок може обробляти групи слів так само швидко, як і окремі слова.

Кластеризація часто використовується у вправах з швидкого читання. Наприклад, ви можете практикувати читання груп слів, спочатку об'єднуючи два або три слова, а потім поступово збільшуючи кількість слів у кластері. Це допомагає навчитися сприймати більше інформації за один погляд.

Кластеризація також може допомогти покращити розуміння тексту. Коли ви сприймаєте групу слів як одне ціле, ви більше фокусуєтеся на загальному смислі і контексті, ніж на окремих словах. Це може допомогти вам краще зрозуміти загальний зміст і нюанси тексту.

Однак, кластеризація вимагає практики. Вам може знадобитися деякий час, щоб звикнути до цього способу читання, але з часом ви можете знайти, що ви можете читати значно швидше і з більшим розумінням.

Читання за діагоналлю

Читання за діагоналлю - це техніка швидкого читання, яка включає в себе швидкий перегляд тексту, починаючи від верхнього лівого кута сторінки до нижнього правого. Цей метод дозволяє вам швидко оглянути основні пункти та визначити основну тему або ідею тексту.

Під час читання за діагоналлю ви фокусуєтеся на ключових словах та фразах, що допомагає вам визначити, чи варто глибше вивчати матеріал. Ця техніка особливо корисна, коли у вас є велика кількість матеріалу для прочитання і вам потрібно визначити, які частини є найважливішими.

Хоча читання за діагоналлю допомагає вам швидко оглянути матеріал, це не надає глибокого розуміння тексту. Тому, якщо вам потрібно глибоко вивчити матеріал, вам слід використовувати цю техніку лише як перший крок в процесі читання.

Основний принцип читання за діагоналлю полягає в тому, щоб "сканувати" текст, шукаючи ключові слова або фрази, що дають вам підказку про те, що обговорюється в тексті. Це може бути корисним, коли ви шукаєте конкретну інформацію або намагаєтеся швидко отримати уявлення про те, що включено в документ або книгу.

Список книжок по темі: Як навчитися швидко читати

 1. "Швидкісне читання для Dummies" від Річарда Сутза. Ця книга є чудовим посібником для тих, хто хоче навчитися швидко читати. Вона розкриває різні техніки і стратегії, які можуть допомогти вам підвищити швидкість читання і збільшити розуміння прочитаного.
 2. "Breakthrough Rapid Reading" від Пітера Кемпа. Ця книга представляє ефективні техніки для покращення швидкості читання та збереження інформації.
 3. "Speed Reading: The Comprehensive Guide To Speed Reading" від Натаніеля Голдберга. Ця книга надає читачам зрозумілі стратегії та вправи для підвищення швидкості читання.
 4. "The Speed Reading Book" від Тоні Бьюзена. В цій книзі висвітлюється велика кількість технік та стратегій для швидкого читання, включаючи вправи та матеріали для практики.

Список youtube каналів по темі: Як навчитися швидко читати

Ron White Memory Training - Ron White є чемпіоном з пам'яті, і він веде канал, де він ділиться техніками і стратегіями для покращення пам'яті та швидкості читання.

Iris Reading - Це організація, яка спеціалізується на навчанні швидкого читання, і вони мають канал на YouTube, де вони діляться корисними відео та вправами.

Tim Ferriss - хоча цей канал не присвячений виключно швидкому читанню, Тім Ферріс часто ділиться техніками і стратегіями для покращення продуктивності, включаючи швидке читання.

Thomas Frank - він є автором популярного каналу "College Info Geek", де ділиться різними техніками навчання, включаючи швидке читання.

Практичні поради для швидкого читання

Щоб навчитися швидко читати, потрібно практикуватися та застосовувати техніки швидкого читання в повсякденному житті. Ось декілька практичних порад, які допоможуть вам вдосконалити навички швидкого читання:

 • Встановіть цілі - перед читанням визначте, що ви хочете вивчити з тексту, та сконцентруйтеся на досягненні цієї мети.
 • Забезпечте комфортні умови для читання - забезпечте достатньо світла, зручне крісло та мінімізуйте відволікання.
 • Використовуйте покажчик - використовуйте палець або олівець як покажчик для кращого зосередження на тексті та підтримки темпу читання.
 • Читайте з розумінням - замість простого прочитування словосполучень, намагайтеся розуміти їх зміст та контекст.
 • Практикуйте регулярно - читайте щодня, поступово підвищуючи складність текстів та швидкість читання.

Ось декілька авторитетних джерел, де ви можете знайти додаткову інформацію про швидке читання:

Вивчення швидкого читання може значно поліпшити вашу продуктивність та допомогти вам виконувати різноманітні завдання ефективніше. Застосовуйте ці поради та техніки, щоб стати швидким читачем.

Підсумок

Швидке читання - це важлива навичка, яка може відкрити нові можливості та покращити ваше життя. Вивчення швидкого читання вимагає часу, зусиль та вправ, але результати варті вашої інвестиції. Ось короткий перелік основних аспектів швидкого читання:

 1. Основні принципи: сприймання слова, зменшення субвокалізації, розвиток периферійного зору.
 2. Техніки: сканування, прев'ю, мета-читання, кластеризація, читання за діагоналлю.
 3. Практичні поради: встановлення цілей, комфортні умови, використання покажчика, читання з розумінням, регулярна практика.

Не забудьте використовувати авторитетні джерела, які допоможуть вам розширити свої знання та вміння у сфері швидкого читання. Бажаємо вам успіхів у вивченні цієї корисної навички!


Категорія: Хобі та розваги
Поділіться з друзями: