Декубітальна виразка: причини, лікування та профілактика

Дата: May 16, 2023, 8:26 PM
Декубітальна виразка: причини, лікування та профілактика

Вступ

Декубітальна виразка - це серйозна проблема, яка виникає через тривале перебування в одній позі, що призводить до порушення кровообігу та пошкодження тканин. Ця проблема найчастіше турбує людей, які змушені проводити більшу частину часу в ліжку або на візку через хворобу або травму. Ця стаття допоможе вам зрозуміти, що таке декубітальна виразка, чому вона виникає, як її лікувати та як можна запобігти її появі.

Що таке декубітальна виразка?

Декубітальна виразка, відома також як пролежень, - це область пошкодженої шкіри та м'якого тканина під нею. Вона виникає, коли шкіра та тканини під нею отримують занадто багато тиску. Це може статися, коли людина протягом тривалого часу лежить або сидить в одній позі. Найважчі випадки можуть викликати глибокі рани, які поширюються до м'язів і кісток.

Причини декубітальної виразки

Основною причиною декубітальних виразок є тривалий тиск на певну область тіла, особливо на місцях з виступаючими кістками, такими як кульшові суглоби, кістки тазу, лікті та плечі. Існує кілька факторів, які можуть збільшувати ризик розвитку декубітальних виразок:

 • Нерухомість: люди, які змушені лежати в ліжку або сидіти на візку протягом тривалого часу, мають високий ризик розвитку декубітальних виразок.
 • Вік: з віком шкіра стає тоншою та менш еластичною, що збільшує ризик розвитку виразок.
 • Недостатня харчування та зневоднення: недостатня кількість вітамінів, мінералів та води може посилити шкідливий вплив тиску на шкіру.
 • Неконтрольоване сечовипускання або дефекація: волога шкіра більш схильна до пошкоджень.

Лікування декубітальних виразок

Лікування декубітальних виразок вимагає комплексного підходу. Залежно від стадії виразки та загального стану пацієнта, лікування може включати наступні елементи:

 • Зміна положення тіла: Першим кроком в лікуванні є зменшення тиску на пошкоджену область шкіри. Це може вимагати регулярної зміни положення тіла.
 • Чистка та догляд за виразкою: Виразки потрібно регулярно очищати, щоб запобігти інфекції. Це зазвичай включає в себе промивання виразки чистою водою або солоним розчином.
 • Застосування засобів для загоєння: Медичні препарати, такі як антибіотики та креми для загоєння, можуть бути використані для сприяння загоєнню виразки.
 • Правильне харчування та гідратація: Харчування, багате білками, вітамінами та мінералами, може допомогти швидшому загоєнню виразок. Також важливо забезпечити достатній прийом рідини.
 • Хірургічне втручання: У важких випадках може бути необхідним хірургічне втручання для видалення мертвої тканини та закриття виразки.

Профілактика декубітальних виразок

Профілактика грає важливу роль у запобіганні розвитку декубітальних виразок. Нижче наведено кілька простих кроків, які можуть допомогти в цьому:

 • Регулярна зміна положення тіла: Якщо ви або людина, за якою ви доглядаєте, проводите багато часу в ліжку або на візку, важливо регулярно змінювати положення тіла, щоб зменшити тиск на шкіру.
 • Використання подушок та матраців: Спеціальні подушки та матраци можуть допомогти розподілити тиск та зменшити ризик розвитку виразок.
 • Правильне харчування та гідратація: Збалансована дієта з достатньою кількістю вітамінів та мінералів, а також достатній прийом рідини, можуть допомогти зміцнити шкіру та запобігти розвитку виразок.
 • Регулярний догляд за шкірою: Чистка та зволоження шкіри можуть допомогти їй залишатися здоровою та зменшити ризик розвитку виразок.

Висновок

Декубітальна виразка - це серйозний стан, який мож е призвести до значних медичних та особистих труднощів. Однак, з правильним розумінням причин виразок, ефективними методами лікування та відповідальною профілактикою, можливо значно зменшити ризик їх розвитку. Будьте уважні до своєї шкіри та шкіри тих, за кого ви доглядаєте, щоб забезпечити їхнє здоров'я та комфорт.


Категорія: Здоров'я та фітнес
Поділіться з друзями: