30 найкращих книг усіх часів: відкриваємо літературні перлини

Дата: Aug 4, 2023, 10:42 PM
30 найкращих книг усіх часів: відкриваємо літературні перлини

Книги мають силу зворушити нас, навчити і допомогти пізнавати світ і самих себе. Деякі книги виділяються як справжня класика, яка збагачує читачів поколіннями. У цій статті висвітлено 30 найкращих художніх і публіцистичних книг, які багато хто вважає обов’язковими до прочитання.

Вступ

Книги відкривають наш розум, розпалюють нашу уяву та торкаються наших сердець. Написане слово поєднує нас у різних культурах, місцях, мовах і періодах часу. Історії об’єднують нас і дають глибокі уроки. Класика, представлена ​​тут, витримала випробування часом, оскільки розповідає про універсальні людські переживання та емоції.

Ці книги просвітлюють, кидають виклик, заспокоюють, надихають і розважають. Вони ведуть нас у незабутні подорожі та захоплюючі квести. Багато з них дають глибоке розуміння історії, філософії, людської природи та сенсу життя. Завдяки яскравим героям, темам, що спонукають до роздумів, і захоплюючим стилям написання, від цих книжок важко відірватися. Кожен читач, який шукає чудові книжки, які витримують випробування часом, має спробувати ці 30 найкращих книг.

Найкращі художні книги

Художня література має силу оживляти персонажів та історії так, як це не вдається жодному іншому середовищу. Наступні 15 романів і збірок оповідань є одними з найулюбленіших, спонукальних до роздумів і найвпливовіших художніх творів, які коли-небудь були написані.

1. Гордість і упередження Джейн Остін

У класичній комедії звичаїв Джейн Остін представлені дотепна Елізабет Беннет і відсторонений містер Дарсі. Дія цього літературного шедевру відбувається в Англії початку 19 століття. Спершу відштовхує волелюбну Ліззі зарозумілий і зарозумілий Дарсі. Але перше враження може бути оманливим. Через серію нещасних випадків і одкровень Ліззі бачить Дарсі в новому світлі. Гострі спостереження Остін за суспільними звичаями, гостра проза та незабутні персонажі зміцнюють місце цього роману серед найкращих книг, які коли-небудь були написані.

2. Великий Гетсбі Ф. Скотта Фіцджеральда

Роман Ф. Скотта Фіцджеральда «Епоха джазу» 1925 року залишається одним із найвидатніших американських художніх творів. Трагічна історія мільйонера Джея Гетсбі та його одержимості невловимою Дейзі Б’юкенен розгортається одного доленосного літа в Нью-Йорку та Лонг-Айленді. Ліричні твори Фіцджеральда та гострі теми ідеалізму, опору змінам і темної сторони американської мрії роблять цей короткий роман неперевершеним літературним шедевром.

3. Габріель Гарсіа Маркес «Сто років самотності».

Габріель Гарсіа Маркес став піонером магічного реалізму з цією сагою 1967 року про родину Буендіа у вигаданому селі Макондо. Міфічні елементи бездоганно поєднуються з суворим реалізмом, мрійлива уява з земним гумором. Плавний наратив охоплює народження та смерть, здобуті та втрачені статки, трагедії та чудеса. Літературна подорож Гарсіа Маркеса охоплює століття перетворень і потрясінь у Макондо, що відображає історію Латинської Америки.

4. Вбити пересмішника Гарпер Лі

Південна готична історія дорослішання Гарпер Лі 1960 року розповідає про расову несправедливість, невинність, співчуття та втрату. Шестирічна Скаут Фінч та її брат Джем живуть у маленькому містечку Алабами під час Великої депресії. Їхній адвокат, батько Аттікус, береться на захист темношкірого чоловіка, фальшиво звинуваченого у зґвалтуванні білої жінки в цьому романі, який отримав Пулітцерівську премію та був екранізований у фільмі, який отримав премію Оскар. Милі персонажі Лі та вічне послання толерантності продовжують резонувати з кожним новим поколінням.

5. 1984 рік Джорджа Орвелла

Антиутопічний шедевр Джорджа Орвелла зосереджується на Вінстоні Сміті в тоталітарній державі, якою керує Великий Брат. Поліція думки придушує індивідуальність і незгоду. Новомова спрямована на обмеження вільної думки. Але Вінстон наважується вести щоденник і займатися незаконним романом у цьому впливовому романі 1949 року. Похмура політична сатира Орвелла продовжує служити попередженням про підступну небезпеку абсолютної влади, групового мислення, цензури та передових технологій стеження.

6. Кохана Тоні Моррісон

Непохитний портрет Тоні Моррісон про рабство та його спадщину 1987 року отримав Пулітцерівську премію за фантастику. Сете втекла до Огайо з плантації в Кентуккі, але все ще переслідує своє минуле. Коли з’являється таємнича молода жінка на ім’я Кохана, Сет змушена зіткнутися з невимовними травмами, отриманими під час перебування в рабстві, у цій провокаційній історії про привидів, наповненій травмами різних поколінь, втратою, спокутою та магічним реалізмом.

7. «Літун повітряних зміїв» Халеда Хоссейні

Історія дорослішання Халеда Хоссейні 2003 року розповідає про дружбу між двома хлопцями — Аміром, сином багатого кабульського торговця, і Хасаном, сином його хазарського слуги. Через десятиліття шанс спокутувати минулі зради повертає Аміра з Каліфорнії до Афганістану під правлінням Талібану. Зворушлива сімейна сага Хоссейні, яка розгортається на тлі десятиліть політичних суперечок, висвітлює класовий поділ, стійкість, провину та спокуту.

8. «Крадійка книг» Маркус Зусак

Сила слів, надії та людяності сяє в романі Маркуса Зусака про Другу світову війну 2005 року, оповіданому самою Смертю. Лізель Мемінгер знайшла дім у прийомних батьків у нацистській Німеччині, коли стала свідком жахів єврейського маршу та навчилася читати врятовану книгу. Далі Лізель викрадає книги, призначені для спалювання нацистських багать. Поетичні твори Зусака, його персонажі, що запам’ятовуються, і послання про мужність заслужили цю історію незліченних відданих шанувальників.

9. Тисяча і одна ніч

Цю збірку епічних народних казок, створену в Персії 9 століття, було перекладено європейськими мовами у 18 столітті. Шахерезада рятується, розважаючи свого чоловіка короля цими захоплюючими історіями протягом 1001 ночі. Джини, магія, літаючі килими, пригоди Синдбада та Алі-Баби та 40 розбійників представляють деякі з найвідоміших тем із цих фантастичних історій Близького Сходу та Південної Азії. Їх вплив продовжується в сучасній літературі та кіно.

10. Things Fall Apart Чінуа Ачебе

Опублікований у 1958 році постколоніальний роман Чінуа Ачебе зображує зіткнення між життям племені ігбо та європейськими місіонерами в Нігерії на рубежі століть. Головний герой Оконкво — шанований сільський лідер, чиє непохитне дотримання традицій зрештою призвело до його падіння. Ачебе олюднює зміни та травматичний вплив колоніалізму через багато нюансів персонажів. Роман надихнув покоління письменників, показавши африканське життя з африканської точки зору.

11. «Їхні очі дивилися на Бога», Зора Ніл Герстон

Новаторський роман Зори Ніл Херстон 1937 року розповідає про розвиток особистості Дженні Кроуфорд через три шлюби. У центральній Флориді лірика переплітає теми незалежності, задоволення, бажання, пригнічення та досвіду афроамериканських жінок. Геній Херстона показав людяність і багатство діалектів чорношкірої мови. Новаторство та дослідження ідентичності в романі роблять його ключовим попередником магічного реалізму та феміністської фантастики.

12. Дон Кіхот Мігеля де Сервантеса

Весела сатира Мігеля де Сервантеса про лицарство та лицарство дала світові термін «донкіхотство», що означає ідеалістичний без урахування практичності. Іспанський роман 1605 року розповідає про старіючого, оманливого потенційного лицаря та його земного зброєносця Санчо Пансу. Кіхот комічно намагається втілити лицарські ідеали в ранньомодерній Іспанії, нахиляючись на вітряні млини, які він уявляє велетнями. Невідповідна пара Сервантеса та їхні нещастя ілюструють вічні істини про дурість, уяву та дружбу.

13. «Місіс Деллоуей», Вірджинія Вулф

Події новаторського роману Вірджинії Вулф 1925 року розгортаються протягом одного дня з життя Кларисси Делловей. Внутрішні погляди Кларисси, враженого ветераном війни Септімуса Сміта та інших дають змогу зазирнути в британське суспільство та психічне здоров’я після Першої світової війни. Лірична проза Вулфа стала піонером письма потоку свідомості. Її рішення зосередитися на звичайних подіях і внутрішньому житті, а не на сюжеті, означало сміливий відхід від традиційної фантастики 20 століття.

14. Пісня пісні Тоні Моррісон

Тоні Моррісон отримала Нобелівську премію за свою роботу, присвячену афроамериканському досвіду, включаючи цей роман 1977 року. Пісня про Соломона поєднує фольклор, історію та магічний реалізм в історії дорослішання про мертвого Мейкона «Молочаря». Теми роману про імена та ідентичність, матеріалізм, смертність і самопізнання досліджують, що означає бути темношкірим в Америці та пов’язаним із корінням предків.

15. Розповідь служниці Маргарет Етвуд

У культовому романі-антиутопії Маргарет Етвуд 1985 року забруднення навколишнього середовища та зменшення народжуваності призвели до повалення уряду США та встановлення тоталітарної Республіки Гілеад. Таких плідних жінок, як Офред, примушують до сексуального рабства як служниць, сподіваючись вирватися на свободу в Канаді. Етвуд жахливо уявляє собі, що праві сили здійснюють репресивний контроль над жіночими тілами та життями. «Розповідь служниці» пропонує попереджувальну історію про екстремізм, яка актуальна й сьогодні.

Найкращі документальні книги

15 найвпливовіших і спонукаючих до роздумів творів наукової літератури включають розкриваючі мемуари, політичні трактати, емпіричну психологію та наукові твори, що змінюють парадигму. Ці остаточні назви працюють на передньому краї своїх жанрів і сфер дослідження. Їхні ідеї продовжують формувати сучасний світ.

16. Щоденник молодої дівчини Анни Франк

Щоденник Анни Франк, написаний під час переховування її родини від нацистів в Амстердамі, став однією з найбільш читаних книг у світі. Підліток Енн документує свої надії, страхи та міркування про людство в цій глибоко зворушливій хроніці. Після нападу на їхній секретний будинок Енн померла у віці 15 років у концтаборі Берген-Бельзен. Але її батько вижив і опублікував її щоденник у 1947 році, щоб вшанувати її спадок.

17. Друга стать Сімони де Бовуар

Основна феміністична робота Сімони де Бовуар 1949 року систематично аналізує історичні та сучасні джерела, щоб виявити джерела пригнічення жінок і відсутності прав. «Друга стать» стосується місця жінки як «іншого» поряд із становищем чоловіка як визначального «абсолютного людського типу». Покоління феміністок зазнали впливу теорій де Бовуар та дослідження того, як соціалізація та освіта обмежують жінок.

18. Тиха весна Рейчел Карсон

Новаторська робота Рейчел Карсон у 1962 році забила тривогу щодо токсичних пестицидів, які нищать дику природу та загрожують здоров’ю людей. Досліджуючи ДДТ та інші хімічні речовини надзвичайно глибоко, хвилюючий екологічний трактат Карсона породив сучасний екологічний рух. Карсон сміливо кинув виклик хімічній промисловості, незважаючи на діагноз рак. Її тривожний дзвінок призвів до заборони ДДТ та інших пестицидів із довготривалими наслідками.

19. Чому я пишу Джордж Орвелл

В автобіографічному есе Джорджа Орвелла 1946 року пояснюється досвід, який сформував його літературні амбіції та суперечливу політичну ідентичність. Він розповідає про ізоляцію в дитинстві, травми шкільних років, імперіалізм у Бірмі, життя серед працюючих бідних і те, як яскраво усвідомлена несправедливість надихнула його стати письменником. Ідеї ​​Орвелла створюють важливий контекст для його пізніших сатир «Колгосп тварин» і «1984». Його індивідуалістична відданість чіткому написанню залишається актуальною.

20. Чоловік, який сплутав свою дружину з капелюхом Олівера Сакса

У цій книзі 1985 року невролог Олівер Сакс описує незабутні приклади пацієнтів із захворюваннями мозку. Будь то втрата здатності впізнавати знайомі предмети та обличчя, бачити кольори, розпізнавати музичні ноти чи виконувати скоординовані рухи, кожен стан дає зрозуміти людську психологію. Сакс поєднує клінічну суворість із глибоким співпереживанням у цьому яскравому дослідженні неврологічних захворювань через яскраві історії своїх пацієнтів.

21. Хіросіма Джон Герсі

Журналістський шедевр Джона Герсі 1946 року розповідає про атомне бомбардування з точки зору шести тих, хто вижив. Пропонуючи вид з землі, Херсі приніс додому повний жах першого застосування ядерної зброї. Його стримані, захоплюючі профілі зафіксували, як звичайні жителі Хіросіми бачили, чули, відчували та реагували на бомбардування, яке спустошило їхнє місто. Роботи Герсі викликали реакцію в усьому світі та залишаються одними з найважливіших воєнних публіцистичних робіт, які коли-небудь публікувалися.

22. Я знаю, чому співає пташка в клітці, Майя Анджелоу

Ліричні мемуари поетеси Майї Анджелоу 1969 року розповідають про її дитинство, позначене бідністю та травмою на півдні Америки. Анджелоу зворушливо згадує, як її зґвалтували в підлітковому віці і незабаром після цього народила сина. Вона документує розраду літератури та силу слова на своєму шляху, щоб стати іконою. Зворушлива мова Анджелоу достовірно передає емоції та переживання темношкірої дівчини, яка перетворюється на жінку, яка має сили.

23. Коротка історія часу Стівена Хокінга

У цьому бестселері 1988 року космолог Стівен Хокінг пояснює широкому загалу такі глибокі теми, як простір, час і Всесвіт. Гокінг збирається відслідкувати таємниці та вчення теорій відносності, квантової механіки, чорних дір, Великого вибуху та можливості руху часу у зворотному напрямку Ейнштейна. Роз’яснюючи складні наукові ідеї простими словами, книга Гокінга стала інтелектуальною віхою, яка познайомила мільйони з передовою фізикою.

24. Правильні речі Тома Вулфа

У цій творчій документальній книзі 1979 року Том Вулф яскраво розповідає про ранню космічну гонку. Він зображує перших астронавтів проекту «Меркурій», обраних для початку космічної ери, як сміливих пілотів-випробувачів, які зіткнулися з незрозумілою славою. Фірмовий стиль Вулфа нагадує про захоплення та небезпеки їхніх орбітальних місій і польотів гіперзвукових літаків. Він фіксує ключову історичну зміну, коли вчені поступилися уявою суспільства героїчним астронавтам.

25. Власна кімната Вірджинії Вулф

У проникливому феміністичному есе Вірджинії Вулф стверджується, що «жінка повинна мати гроші та власну кімнату, якщо вона хоче писати художню літературу». На основі лекцій, які Вулф прочитала у двох жіночих коледжах у 1928 році, це розширене есе розглядає історичне відторгнення жінок від освіти та художньої творчості. Вона стверджує, що матеріальна незалежність забезпечує свободу думки, необхідну для подолання століть творчого пригнічення жінок.

26. У холодній крові Трумена Капоте

Трумен Капоте став піонером «документального роману» зі своїм скрупульозним описом 1965 року про вбивство сім’ї в Канзасі двома умовно-достроково звільненими. Капоте детально описав життя як жертв, так і вбивць за допомогою численних інтерв’ю. Його новелістичні методи письма привносять кінематографічну безпосередність у цю жахливу справжню кримінальну історію. Капоте показує, що, здавалося б, випадкове насильство може зруйнувати пасторальну американську мрію.

27. Душі чорного народу від WEB Du Bois

Основна робота ВЕБ Дюбуа 1903 року висунула новаторські аргументи про расизм і визначила, що означає бути чорним в Америці. Дю Буа розглядає боротьбу за гідність, ідентичність і самореалізацію, з якою стикаються афроамериканці, через історичну та соціологічну призму. Дюбуа знаменито проголосив, що «проблема двадцятого століття — це проблема кольорової лінії». Його теорії подвійної свідомості продовжують резонувати й сьогодні.

28. «Безсмертне життя Генрієтти Лаксс», Ребекка Склот

Наукова біографія Ребекки Склот розповідає про життя Генрієтти Лекс, бідної афроамериканки, чиї ракові клітини, зібрані без її згоди, породили прорив у медицині. Склоут заглиблюється в питання медичної етики, прав пацієнтів, раси, бідності та експериментів над людьми. Немає несвідомо зміненої біомедичної історії через безсмертну клітинну лінію HeLa, яка допомогла в дослідженнях проти поліомієліту, раку та ВІЛ/СНІДу.

29. Погана феміністка Роксани Гей

У цій збірці есеїв 2014 року Роксана Гей досліджує, що означає бути феміністкою у 21 столітті. Вона руйнує стереотипи, протиставляє суспільне сприйняття та безладну реальність і приймає недосконалість. Гей стає особистим, коли вона звертається до образу тіла, гендерних очікувань, критики поп-культури та внутрішньої боротьби за політику ідентичності. Її жвавий і дотепний фемінізм робить політику глибоко особистою.

30. Вогонь наступного разу Джеймс Болдуін

Пара есе Джеймса Болдуіна 1963 року стосується расизму, релігії та ідентичності. Один лист приймає тон старшого брата, який радить своєму племіннику, як пережити Джима Кроу в Америці як аутсайдера. Інший попереджає, що через 100 років після аболіції чорні американці зіткнулися з кризою ідентичності, яка може закінчитися руйнівною пожежею. Контрольована лють Болдуіна та спостереження про стійкість, вразливість, справедливість і любов створюють приголомшливий аргумент.

Ключові висновки

  • Класична фантастика переносить нас у час і місце через переконливі історії, які висвітлюють людський стан. Такі романи, як «Гордість і упередження», «Убити пересмішника» та «Сто років самотності», торкаються глибоких тем, які відгукуються через покоління.

  • Романи-антиутопії, такі як «1984» і «Розповідь служниці», пропонують жахливі бачення гнітючого майбутнього, які служать своєчасним попередженням про тоталітаризм і напади на права людини. Вони підкреслюють необхідність пильності проти репресій.

  • Спогади та особисті есе, такі як «Щоденник Анни Франк», «Я знаю, чому співає пташка в клітці» та «Душі чорношкірих», дають змогу глибоко заглянути в дивовижні життя. Вони розширюють здатність читачів до емпатії.

  • Твори про науку, природу та історію, як-от «Тиха весна», «Коротка історія часу» та «Хіросіма», змінили суспільний дискурс, відкривши нові докази. Вони забезпечили зміну парадигми навколо ключових питань.

  • Такі сатири, як «Дон Кіхот» і «Холоднокровно», показують, що пронизлива правда про суспільство часто приходить у розважальних пакетах. І сміх, і трагедія дають незабутні уроки.

  • Інклюзивна досконалість означає постійну переоцінку літературного канону. Твори історично маргіналізованих голосів заслуговують на те, щоб їх віднесли до класики за їхніми достоїнствами.

  • Справді видатні книги витримують випробування часом, тому що вони висвітлюють загальну боротьбу та радість. Ці твори зустрічають читачів там, де вони є, і спонукають їх рости. Класика говорить про нашу спільну людяність.

Висновок

30 книжок, представлених тут, відображають деякі з найбільш значущих і корисних читацьких вражень у світі. Ці чудові твори просвітлюють допитливі уми, викликають дискусії, налагоджують зв’язки та надихають на польоти уяви, які змінюють нас. Чудова книга змінює наше уявлення про себе та світ. Це залишає незгладимий відбиток у житті окремих людей і навіть у суспільстві. Цей список є відправною точкою для відкриття книг, які говорять з вами та відлунюють крізь роки. Продовжуйте читати, продовжуйте розвиватися. Класика чекає.


Категорія: Хобі та розваги
Поділіться з друзями: