15 найкращих книг про фінанси. Все що треба знати про фінанси!

Дата: Aug 17, 2023, 1:05 AM
15 найкращих книг про фінанси. Все що треба знати про фінанси!

Вступ

Фінансова грамотність та розуміння основ економіки є вкрай важливими навичками в сучасному світі. Книги з фінансів допомагають нам краще орієнтуватися в складних економічних процесах, ефективно керувати особистими фінансами та досягати фінансової стабільності.

У цій статті ми пропонуємо огляд 15 найкращих та найпопулярніших книг про фінанси, інвестування та особисті гроші від провідних фахівців цієї галузі.

Цікаві факти про фінансову літературу

 • Найбільш продаваною книгою на фінансову тематику вважається «Багатий тато, бідний тато» Роберта Кійосакі. Вона розійшлася тиражем понад 36 млн примірників.
 • Книга Бенджаміна Грема «Розумний інвестор» вважається біблією для інвесторів-початківців. Вона була вперше видана ще у 1949 році.
 • Найдорожчою книгою про фінанси є перше видання «Аналізу цінних паперів» Бенджаміна Грема 1934 року. Його примірник був проданий на аукціоні за $671 500.
 • За даними YouGov, лише 26% українців регулярно читають книги. Це один з найнижчих показників у Європі, що впливає і на рівень фінансової грамотності.

Топ 15 книг про фінанси та інвестування

1. Бенджамін Грем «Розумний інвестор»

Ця книга вже понад 70 років залишається настільною для всіх, хто цікавиться інвестуванням. Легендарний інвестор Бенджамін Грем ділиться своєю інвестиційною філософією та основними принципами успішного вкладення коштів.

Він розповідає про те, як аналізувати компанії та обирати найкращі акції, пояснює сутність диверсифікації та управління ризиками. Грем вважає, що інвестори мають шукати на ринку недооцінені можливості та не піддаватися емоціям під час ухвалення рішень. Книга написана простою та зрозумілою мовою, тож підходить навіть для новачків в інвестуванні.

2. Роберт Кійосакі «Багатий тато, бідний тато»

Ця книга допомогла мільйонам людей змінити своє ставлення до грошей та по-новому поглянути на можливості заробітку. Вона розповідає реальну історію хлопчика, чий багатий тато навчив його інвестуванню та підприємництву, на противагу бідному татові, який працював за наймом все життя.

Кійосакі порівнює підходи до грошей представників різних соціальних класів та пояснює, чому освіта не завжди дає фінансової свободи. Він радить замість цього інвестувати та розвивати власний бізнес, оскільки це дозволяє отримувати пасивний дохід. Книга читається легко та захоплююче.

3. Бертон Малкіел «10 правил для інвестора»

Малкіел, відомий професор фінансів з Принстона, у своїй книзі викладає десять основних принципів інвестування, керуючись якими можна досягти успіху на фондовому ринку. Він радить диверсифікувати інвестиції, уникати емоцій, використовувати індексні фонди, регулярно ребалансувати портфель та не намагатися перемогти ринок.

Книга написана простою мовою та містить багато практичних прикладів. Вона ідеально підходить для початківців, оскільки пояснює базові концепції інвестування та допомагає уникнути типових помилок.

4. Джон Богл «Маленька книга про інвестиції зі здоровим глуздом»

Джон Богл у цій невеличкій, але вкрай змістовній книзі описує просту інвестиційну стратегію, засновану на здоровому глузді та фактах. Він пояснює, чому акції та облігації в довгостроковій перспективі приносять найвищу віддачу, та радить триматися індексних фондів і регулярно інвестувати, не звертаючи уваги на ринкові коливання.

Богл наводить переконливі аргументи на користь довгострокового накопичувального інвестування та проти спроб "перемогти ринок". Він доводить, що спрощення - запорука успіху в інвестуванні. Книга читається легко завдяки простій мові та доступним поясненням.

5. Тоні Роббінс «Гроші. Майстер-клас»

Відомий американський письменник у цій книзі ділиться практичними порадами та стратегіями щодо особистих фінансів та інвестування. Він пропонує свій покроковий план фінансової свободи, який включає 7 кроків.

Роббінс радить починати з особистого розвитку та позбавлення страхів навколо грошей, зосередитися на збільшенні доходів, вивчити різні способи інвестування та відмовитися від боргів. Він пропонує практичні поради щодо ведення бізнесу, інвестування в нерухомість, трейдингу та використання важеля. Книга написана мотивуючою мовою та сповнена реальних історій успіху.

6. Вільям Бернстайн «Чотири стовпи інвестиційного портфеля»

У цій книзі відомий інвестор та фінансовий консультант Вільям Бернстайн описує чотири основи побудови успішного інвестиційного портфеля. Це акції, облігації, готівка та золото.

Він детально аналізує переваги та ризики кожного класу активів, пояснює, як правильно диверсифікувати портфель між ними, та радить оптимальні пропорції на різних етапах життя. Бернстайн також описує, як правильно ребалансувати портфель та реагувати на ринкові зміни. Книга є класикою інвестиційної літератури та обов'язкова до прочитання кожному інвестору.

7. Девід Бах «Автоматичне багатство»

Популярний американський фінансовий радник у цій книзі розповідає, як досягти фінансової незалежності, використовуючи автоматизовані способи інвестування та заощадження. Він пропонує стратегію «сплати самому собі першим», коли 10% доходу автоматично спрямовується на інвестиції та пенсійні накопичення.

Бах детально описує, як скористатися перевагами податкових відстрочених пенсійних рахунків, індексних фондів та інших фінансових інструментів для створення пасивного доходу. Він радить починати інвестувати якомога раніше та збільшувати частку заощаджень із зростанням зарплати. Книга містить багато мотивуючих прикладів та практичних порад.

8. Берт Шлоссер «Багата бабуся»

Це одна з найпопулярніших книг про особисті фінанси та інвестування для жінок. Автор Берт Шлоссер на прикладі вигаданої героїні Деббі Браун показує, як досягти фінансової незалежності, починаючи майже з нуля.

Він детально описує, як складати сімейний бюджет, позбутися боргів, почати заощаджувати та розумно інвестувати гроші протягом життя. Шлоссер радить диверсифікувати інвестиції, скористатися перевагами пенсійних програм та нерухомості. Він розвінчує поширені міфи та надихає жінок брати контроль над власними фінансами в свої руки.

9. Роберт Кійосакі «Квадрант грошових потоків»

У цій популярній книзі Роберт Кійосакі класифікує людей на 4 типи залежно від характеру їхніх грошових потоків. Він стверджує, що найбільш фінансово успішними є люди з пасивним та підприємницьким доходом.

Автор порівнює переваги та недоліки роботи за наймом та ведення власного бізнесу. Він радить зосередитися на побудові активів, які генерують грошові потоки, а не просто збільшувати дохід від зарплати чи годинної ставки. Кійосакі описує різні способи інвестування.

10. Джон Богл «Маленька книга про здоровий глузд в інвестуванні»

Відомий інвестор та автор бестселерів Джон Богл у цій книзі доводить, що успіх в інвестуванні залежить від раціонального мислення та дотримання простих принципів. Він радить фокусуватися на тому, що можна контролювати: витратах, податках, диверсифікації та часі в ринку.

Богл переконує інвестувати регулярно та в довгостроковій перспективі замість намагань передбачити коливання ринку. Він закликає уникати емоцій, ігнорувати прогнози експертів та дотримуватися виваженої науково обґрунтованої стратегії. Книга читається легко завдяки простим поясненням та ілюстративним прикладам.

11. Бертон Малкіел «Випадкові блукання Уолл-стріт»

Це одна з найвідоміших та найвпливовіших книг про ринок цінних паперів та інвестування. Професор фінансів Бертон Малкіел доводить, що ринок фондовий ринок є непередбачуваним та визначається випадковими чинниками.

Він стверджує, що спроби аналітиків та інвесторів передбачити майбутні ціни є марними. Натомість, Малкіел радить використовувати стратегію довгострокового інвестування та диверсифікації для мінімізації ризиків. Книга спонукає замислитися про випадкову природу ринку та обережно ставитися до прогнозів.

12. Ларрі Шваб «Простими словами про інвестування»

Ларрі Шваб, засновник інвестиційної компанії Vanguard, у цій книзі простою та доступною мовою пояснює основи інвестування для початківців. Він описує різні види цінних паперів, фондових індексів, розповідає про диверсифікацію, важливість довгострокової стратегії та зниження витрат.

Шваб радить інвесторам уникати емоцій та не намагатися передбачати ринок. Замість цього він пропонує регулярно інвестувати у низькозатратні індексні фонди та дотримуватися обраної стратегії. Книга ідеально підходить для тих, хто робить перші кроки в інвестуванні.

13. Тім Хейл «Мільйонер на ходулях»

Ця захоплива книга розповідає реальну історію звичайного хлопця Тіма, який у 30 років зміг досягти фінансової свободи завдяки розумному інвестуванню. Автор ділиться своєю стратегією, яка включає життя за засобами, інвестування в індексні фонди, нерухомість та бізнес.

Тім радить будувати своє фінансове майбутнє самостійно замість сподівань на пенсійну систему країни чи соціальну допомогу. Він описує, як задовольняти потреби, а не бажання, шукати додаткові джерела доходу та інвестувати різницю. Книга читається на одному диханні та мотивує до фінансових дій.

14. Джордж Клейсон «Найбагатша людина у Вавилоні»

Хоча книга написана ще у 1926 році, вона і досі містить чимало актуальних порад щодо особистих фінансів та збагачення. Автор Джордж Клейсон у формі притчі розповідає про жителів давнього Вавилону, які навчаються управляти грішми та накопичувати багатство.

Ключові поради, які дає Клейсон: жити за кошторисом, уникати боргів, заощаджувати щонайменше 10% доходу, робити гроші працювати замість зберігання, інвестувати в активи та власні знання. Ці прості та вічні принципи допомагають і сьогодні ефективно керувати особистими фінансами.

15. Томас Стэнли «Мільйонер поневолі»

У цій книзі відомий американський письменник аналізує звички та стиль життя звичайних мільйонерів, які розбагатіли протягом життя завдяки ощадливості та розумному інвестуванню. Він розвінчує поширені міфи про багатих людей та показує реальні способи накопичення капіталу пересічними громадянами.

Основні поради, які дає Стенлі: жити скромно, не слідувати моді, купувати якісні речі, що слугують довго, інвестувати в нерухомість, акції та власну освіту, уникати ризиків та не витрачати усі гроші на споживання. Книга мотивує жити розумно та дбайливо ставитися до фінансів.

Цікаві факти з фінансового світу

 • Щодня у світі здійснюється біржових угод на 5-6 трлн доларів.
 • Найдорожчою компанією світу є Apple з ринковою капіталізацією понад 2 трлн доларів.
 • Щороку зникає близько 1 млрд доларів готівки через втрату, пошкодження тощо.
 • 86% готівки в обігу США містить сліди кокаїну.
 • Щорічні глобальні витрати на боротьбу з економічними злочинами та шахрайством становлять близько 5 трлн доларів.
 • Перша в світі біржа - Амстердамська - з'явилася у 1602 році для торгівлі акціями Ост-Індської компанії.
 • Найбільше IPO в історії відбулося 2014 року, коли китайський інтернет-гігант Alibaba залучив 25 млрд доларів.
 • Найбагатша людина в історії - Манса Муса з імперії Малі у XIV ст. Його статки оцінюються приблизно у 400 млрд доларів.
 • Щодня у світі використовується понад 2,5 трлн безготівкових транзакцій.
 • Якби розміняти усі біткоїни на 1 доларові купюри, вийшла б вежа з них висотою більше 700 км.

Корисні ресурси з фінансової тематики

 • Investopedia - популярний ресурс з навчання інвестуванню
 • Financial Times - провідне ділове видання про світ фінансів
 • Morningstar - сайт фінансового аналізу та оцінки інвестицій
 • Bloomberg - медіахолдинг, що висвітлює новини бізнесу та фінансів
 • CoinDesk - авторитетне джерело новин про криптовалюти
 • Financial Modeling Prep - дані та API для аналізу компаній
 • WallStreetMojo - освітній ресурс для фінансового моделювання
 • Goodreads - містить списки популярних книг з фінансової тематики
 • Finversia - україномовний сайт про особисті фінанси
 • Мінфін - офіційний сайт Міністерства фінансів України

Отже, фінансова література та онлайн-ресурси містять величезну кількість корисної інформації для вивчення та поглиблення знань про інвестування, економіку та гроші. Варто скористатися наведеними вище джерелами, щоб підвищити свою фінансову грамотність!


Категорія: Фінанси
Поділіться з друзями: